Kąpiele w wodzie siarczkowej

Największą atrakcją gospodarstwa agroturystycznego „Trzy jaskółki na Siarce” jest możliwość skorzystania z leczniczych kąpieli w wodzie siarczkowo- siarkowodorowej. Gospodarstwo nie prowadzi działalności leczniczej, umożliwia tylko swoim gościom w ramach atrakcji skorzystanie z takich kąpieli.

Wysoki wskaźnik (H2S = 6,24, powyżej 1 woda ma właściwości lecznicze, natomiast najlepsza woda tego typu w Polsce ma wskaźnik 8) jakości tej wody pod kątem walorów leczniczych został potwierdzony przez badania w Katedrze Geologii i Geofizyki na AGH w Krakowie. Natomiast poniższy opis zastosowania takiej wody jest zaczerpnięty ze strony www.wlokniarz.pl z Buska Zdroju.

Naturalna woda siarczkowo-siarkowodorowa słona, zawiera rozpuszczony siarkowodór, jon wodosiarczkowy i siarkowy. Najbardziej rozpowszechnioną formą stosowania wody siarczkowej są kąpiele w wannach. Siarka przenika przez skórę ludzką oraz jest wprowadzana do organizmu drogą oddechową wraz z wdychanym powietrzem. Wody siarczkowe wywierają miejscowy wpływ na skórę oraz wykazują działanie ogólne. W słabych stężeniach działają keratoplastycznie – sprzyjają wytworzeniu elastycznego naskórka a w silnych mają właściwości keratolityczne rozmiękczają i złuszczają naskórek.

Po kąpielach w wodzie siarczkowej następuje wzrost hemoglobiny i krwinek czerwonych we krwi. Obserwuje się również zmniejszenie się stężenia kwasu moczowego u chorych na dnę moczanową, zmniejszenie poziomu cukru u pacjentów z cukrzycą. Zmniejsza się także poziom cholesterolu i trójglicerydów. Ponadto wody siarczkowe wykazują działanie bakteriobójcze, przeciwpasożytnicze i przeciwgrzybiczne, hamują procesy miażdżycowe i przyśpieszają procesy przemiany materii. Łącząc działanie ciepła z bezpośrednim wpływem siarki poprawiają ukrwienie stawów i zmniejszenie ich bolesności. Wody siarczkowe są wskazane przede wszystkim w chorobach narządu ruchu o charakterze zwyrodnieniowym. Dobre wyniki uzyskuje się w leczeniureumatoidalnego zapalenia stawów, zesztywniającym zapaleniu kręgosłupa, dnie moczanowej i po zabiegach operacyjnych w związku ze stanami zwyrodnieniowymi stawów biodrowych. Z chorób układu nerwowego należy wymienić nerwobóle, zapalenie nerwów w okresach zejściowych choroby, dyskopatie, bóle karku i krzyża, stany po operacjach dyskopatii itp.

W dermatologii wykorzystuje się wody siarczkowe w leczeniu łuszczycy i jej odmian, w łojotokowych postaciach wyprysku, dermatozach, zaburzeniach rogowacenia naskórka, niektórych postaciach grzybicy, twardzinie skóry itp. Wskazaniem do stosowania wód siarczkowych są zaburzenia krążenia obwodowego, głównie kończyn dolnych. Dobre efekty uzyskuje się również w przewlekłych zatruciach metalami ciężkimi (rtęć, ołów). Korzystne efekty obserwujemy w ortopedii w leczeniu stanów pourazowych stawów i kości.

Aby uzyskać efekty lecznicze należy wziąć około 10 kąpieli każda 20 – 30 min. w temperaturze ok. 32 C. Decydując się na taką kurację, koniecznie należy tę decyzję skonsultować ze swoim lekarzem.

A oto co napisała Pani Ewa z Krakowa w naszej księdze gości „I jeszcze jeden aspekt wspaniałości „Trzech Jaskółek na Siarce”- siarka! Po trzykroć siarka!!! Przyjeżdżajcie tu wszyscy, którzy macie zbolałe kręgosłupy, jak ja, i na górkę, by sięgnąć po dorodnego borowika prawdziwka ( to też urok Kiczor, chociaż są i „szatany”), wspinaliście się na czworakach (jak ongiś ja), stękając i posapując. Kąpiele siarczkowe ukoją Wasze dolegliwości, tak jak ukoiły moje, a jeśli wrócą – cóż prostszego przyjeżdżajcie znów do „ Trzech Jaskółek…” i kurujcie się do oporu. Co do mnie, obiecuję, że Państwo Warzeszkowie łatwo się mnie nie pozbędą …”

Wskazania do leczenia wodami siarczkowo-siarkowodorowymi słonymi:

Choroby reumatologiczne i ortopedyczno-urazowe:

reumatoidalne zapalenie stawów i zespoły pokrewne,
zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa,
stany po operacjach stawów kończyn i kręgosłupa,
toczeń rumieniowaty układowy,
dna moczanowa,
choroba zwyrodnieniowa stawów,
gościec pozastawowy,
stany pourazowe tkanek miękkich, stawów i kości,
stany po zabiegach operacyjnych ortopedycznych kości i stawów,
wady postawy,
osteoporoza
Choroby układu nerwowego:

zespół rwy kulszowej i splotu ramieniowego,
nerwobóle i przewlekłe zapalenia nerwów korzeni i splotów nerwowych,
stany po urazach nerwów obwodowych i splotów nerwowych,
przebyte stany po zapaleniu wielonerwowym,
stany po udarach mózgowych,
stany po zapaleniu mózgu i opon mózgowych,
stany po zapaleniu poprzecznym i połowicznym rdzenia,
stwardnienie rozsiane,
choroba Parkinsona,
stany po urazach kręgosłupa,
stany po chorobie Heinego – Medina
Choroby skóry:

przewlekłe postacie zapalenia skóry, w tym na tle alergicznym,
choroby z zaburzeniami rogowacenia naskórka,
twardzinowe i zanikowe choroby skóry,
choroby naczyniowe skóry,
dermatozy zawodowe i przemysłowe.
Choroby układu wydzielania wewnętrznego i przemiany materii:

cukrzyca typu I,
cukrzyca typu II,
skaza moczanowa,
otyłość skojarzona z choroby układu krążenia, ze zmianami w narządzie ruchu, zaburzeniami gospodarki lipidowej .
Choroby kobiece:

stany po operacjach ginekologicznych / z wyjątkiem świeżo zdiagnozowanych zmian nowotworowych ,
niektóre zaburzenia wieku przekwitania .
Choroby przyzębia:

paradontoza
Z najnowszych badań przeprowadzonych przez Zakład Farmakologii Klinicznej Katedry Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego wynika, że woda siarczkowa stosowana w kuracji pitnej bardzo korzystnie wpływa w zaburzeniach gospodarki tłuszczowej (obniża poziom cukru, cholesterolu, frakcje LDL cholesterolu, trójglicerydów).

Przeciwwskazania:

Niewydolność krążenia;
Zaburzenia rytmu serca;
Stany po zawale mięśnia sercowego;
Niestabilna choroba wieńcowa;
Nieustabilizowane nadciśnienie tętnicze;
Stany po przebytej chorobie nowotworowej;
Przewlekłe stany zapalne wątroby i trzustki;
Nawracające zapalenie żył;
Ciąża i okres karmienia.